معرفی بهترین سوغات مشهد

آشنایی با بهترین سوغات مشهد، مهم ترین شهر زیارتی ایران

شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی به عنوان یکی از شهرهای زیارتی کشور سالانه شاهد حضور میلیون ها زائر و توریست می باشد.

بهترین سوغات مشهد را زعفران یا طلای سرخ می توان عنوان کرد، البته در کنار زعفران سوغات های دیگری مانند:

زرشک

مهر و تسبیح

جانماز

نقل و نبات

فیروزه

عطر

محصولات ابریشمی

خوراکی ها

صنایع دستی دیگری نیز به عنوان سوغات شهر مشهد شناخته می شوند. در کنار لذت زیارت حرم امام رضا و بازدید از مکان های دیدنی مشهد، خرید سوغاتی نیز بخش خوشایند دیگر این سفر می باشد که وجود بازارهای بزرگ در سطح شهر این امکان را برای مسافران میسر می نماید که به راحتی هر نوع سوغاتی که مدنظرشان است را تهیه کنند.

زعفران، بهترین سوغات مشهد

بدون شک زعفران را می توان یکی از با ارزش ترین و بهترین سوغات مشهد دانست که به دلیل ارزش و قیمت بالایی که دارد به آن طلای سرخ نیز گفته می شود. این گیاه یکی از محصولات کشاورزی مهم کشور به شمار می آید که ایران به عنوان بزرگ ترین تولید کننده آن در جهان مطرح می باشد که سالانه مقادیر بسیاری صادرات این محصول به سر تا سر دنیا نیز صورت می گیرد. بیشترین تولید زعفران کشور در استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی انجام می شود که سهم بزرگی از تولید و صادرات زعفران مربوط به شهر مشهد است از این رو می توان مهم ترین و بهترین سوغات مشهد را زعفران معرفی کرد. این گل بنفش رنگ دارای کلاله قرمز رنگی است که زعفران از خشک کردن این کلاله بدست می آید. زعفران مرغوب رنگ قرمز تیره و عطر بسیاری داشته و در هنگام قرار دادن در داخل آب با سرعت کم تری رنگ می دهد. خواص دارویی زعفران مانند:

خاصیت ضد سرطان

نشاط آور

جوانسازی پوست

و تقویت حافظه از دیگر ویژگی های این سوغات به شمار می آید که در طب سنتی و ساخت داروهای گیاهی نیز به وفور از آن استفاده می گردد.

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را بنویسید