زعفران سرگل، محبوب ترین نوع زعفران

زعفران سرگل، پر مصرف ترین نوع زعفران

زعفران یا طلای سرخ از سالیان دور به عنوان یکی از با ارزش ترین محصولات کشاورزی به شمار می آید که زعفران سرگل را می توان یکی از انواع پرطرفدار این محصول معرفی کرد. مهم ترین ویژگی های کیفی زعفران عطر و رنگ آن می باشد که هر چه زعفران مرغوب تر باشد رنگ دهی و عطر بیشتری خواهد داشت از این رو به عنوان یکی از ادویه های محبوب برای معطر کردن و رنگ دهی به غذاها به شمار می آید. زعفران مرغوب و اصل بوی گل می دهد و مزه آن کمی تلخ می باشد و هم چنین ظاهری شبیه پیچک دارد، به این معنی که یک سمتش به شکل شیپور و سمت دیگرش نازک است. زعفران دارای انواع گوناگونی می باشد که زعفران سرگل به عنوان یکی از انواع اصلی زعفران به شمار می آید که بیشتر از انواع دیگر مصرف دارد.

زعفران پوشالی

ویژگی های زعفران سرگل

رایج ترین و پر استفاده ترین نوع زعفران می باشد که در آن زردی زعفران اصلا دیده نمی شود و تنها کلاله جدا از هم در آن مشاهده می شود.

زعفران سرگل را با نام های:

ممتاز

سرقلم

سر ریشه

نیز معرفی می کنند و در خارج از ایران به آن All Red یا تمام قرمز نیز گفته می شود.

در این نوع زعفران معمولا نسبت وزن به حجم در مقایسه با انواع دیگر زعفران بیشتر است.

از ویژگی های دیگر زعفران سرگل می توان به:

  1. خوش رنگ بودن آن
  2. بهم چسبیده نبودن
  3. داشتن کلاله های کاملا جدا از یکدیگر
  4. بدون ذره ای سفیدی

اشاره نمود. این نوع زعفران بر اساس قدرت رنگ دهی، ضخامت و طول رشته ها و میزان نرمی و شکستگی درجه بندی می گردد. درجه رنگ دهی زعفران سرگل عددی بین 210 تا 260 می باشد. برای تشخیص زعفران سرگل اصل دقت داشته باشید که می بایست تمام رشته های آن رنگ یکدست داشته باشند.

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را بنویسید