بهترین نوع زعفران ایران چیست و در کدام منطقه کشت می شود؟

در زمان خرید زعفران بدون تردید همه افراد به دنبال خرید بهترین نوع زعفران ایران هستند.

با توجه به تنوع زیاد گیاه زعفران باید اطلاعات کافی در خصوص بهترین نوع زعفران ایران داشته باشیم تا در زمان خرید آن دچار مشکل نشویم.

 

دسته بندی انواع زعفران

گام نخست برای شناخت بهترین نوع زعفران ایران آشنایی با انواع زعفران است.

زعفران به طور کلی دارای 4 دسته اصلی زیر است:

  • زعفران دسته
  • زعفران سرگل
  • زعفران پوشال
  • زعفران سفید

هر یک از این دسته بندی ها دارای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می نماید. در این میان می توان گفت بهترین نوع زعفران ایران نوع دسته است که نام دیگر آن زعفران دختر پیچ است. این نوع زعفران دارای رشته های یکنواخت بوده که پایین آن ها سفید رنگ و در بخش بالایی دارای رنگ قرمز هستند.

محل کشت بهترین نوع زعفران ایران

محل کشت این این گیاه در ایران را می توان قاین دانست. شهرت زعفران قاین در سطح جهان به اندازه ای است که آن را پایتخت زعفران در ایران می نامند. از دیر باز کلی کشت بهترین نوع زعفران ایران در نیمه شرقی کشور به ویژه استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی رونق فراوانی داشته است. از لحاظ میزان تولید خراسان رضوی دارای تولید بالاتری بوده اما اگر در خصوص بهترین نوع زعفران ایران بخواهیم صحبت کنیم بدون تردید استان خراسان جنوبی و شهرستان قاینات مقام اول را از آن خود خواهد نمود. زعفران تولیدی در شهرستان قاین نه تنها در ایران بلکه در سطح جهانی نیز دارای رتبه و مقام اول از لحاظ کیفیت می باشد. به همین دلیل تمرکز بازرگانان و شرکت ها تجاری برای صادرات این محصول با ارزش اقتصادی بالا در سال های اخیر بر روی محصول زعفران تولیدی قاینات متمرکز بوده است.

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را بنویسید